Take a fresh look at your lifestyle.

Ból ucha przy wydmuchiwaniu nosa

0

budowa ucha

Chorzy na mukowiscydozę, dyskinezę rzęsek, ale też wiele innych chorób czasami skarżą się na ostry ból ucha podczas wydmuchiwania nosa? Czy to normalne lub niebezpieczne? Dlaczego odczuwają taki ból?

U zdrowego człowieka ciśnienie powietrza w przewodzie słuchowym zewnętrznym oraz w trąbce słuchowej (Eustachiusza) i jamie bębenkowej jest identyczne, a błona bębenkowa nie jest nadmiernie napięta w żadnym z kierunków.

Są jednak sytuacje w których może dochodzić do nieprawidłowego wzrostu bądź spadku ciśnienia w przewodzie słuchowym zewnętrznym i trąbce słuchowej:

  • niedrożność trąbki słuchowej (zmiany zapalne np. towarzyszące mukowiscydozie, alergiczne lub nieżytowe obrzęki, bardzo poważne skrzywienie przegrody nosa),
  • niedrożność przewodu słuchowego zewnętrznego (ciało obce, zatkanie woskowiną, zatyczki w uszach).

Jakie są skutki zaburzenia równowagi ciśnienia?

wydmuchiwanie nosa u chorych na mukowiscydozęW przypadku nagłego wzrostu lub spadku ciśnienia osoba zaczyna odczuwać dotkliwy ból. Spowodowane jest to przesunięciem, wygięciem błony bębenkowej w kierunku strefy niższego ciśnienia.

Dlaczego boli w czasie wydmuchiwania nosa?

Jeżeli mamy zapalenie ucha, nieżytowe obrzęki, zapalenie zatok to może dochodzić do niedrożności przepływu powietrza od strony trąbki słuchowej. Wydmuchiwanie nosa może w takiej sytuacji doprowadzić do obniżenia ciśnienia w trąbce słuchowej i jamie bębenkowej, a przewężenie i niedrożność może zadziałać jak zastawka zwrotna (wyprowadzając powietrze z jamy bębenkowej, ale nie pozwalając na późniejsze samoczynne wyrównanie ciśnienia). Oczywiście niskie ciśnienie w jamie bębenkowej powstałej podczas wydmuchiwania nosa sprawia ból.

Jak poradzić sobie z takim bólem ucha?

Każdy objaw chorobowy, zwłaszcza w chorobach przewlekłych, takich jak mukowiscydoza, trzeba konsultować z lekarzem!

Doraźnie, zawsze można spróbować wyrównać ciśnienie. Jest to metoda znana płetwonurkom, którzy często doświadczają podobnego zjawiska różnic ciśnień i bólu ucha.  Jak? Zatykamy palcami nos (chwytamy za nos) i staramy się dmuchnąć w nos jak przy smarkaniu nosa. Możemy też wielokrotnie przełykać ślinę oraz poruszać energicznie żuchwą (tak jak przy ziewaniu).

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.