przeglądanie Kategoria
Zdrowie
Słuch dziecka, nastolatka – zachowaj czujność
Badania przesiewowe słuchu są już standardem u noworodków w Polsce. Część rodziców uważa, że jeśli wyniki są prawidłowe, dodatkowe kontrole, badania nie są już potrzebne...
Nie zawsze tak jest. Są sytuacje, kiedy słuch dzieci, także tych…
Zapalenie ucha środkowego u dziecka
Prawie 90 proc. dzieci przebyło chociaż raz zapalenie ucha środkowego. Najczęściej choroba ta występuje u niemowląt oraz dzieci wieku przedszkolnym, częściej w miesiącach jesienno-zimowych. U dzieci w większości przypadków zapalenie ucha…
Ból ucha przy wydmuchiwaniu nosa
Chorzy na mukowiscydozę, dyskinezę rzęsek, ale też wiele innych chorób czasami skarżą się na ostry ból ucha podczas wydmuchiwania nosa? Czy to normalne lub niebezpieczne? Dlaczego odczuwają taki ból?
U zdrowego człowieka ciśnienie…
Cytrusy i leki to bardzo złe połączenie – lepiej uważać
Grejpfrut oraz sok z tego owocu oraz suplementy diety na bazie lub z wykorzystaniem jego składników nigdy nie powinny być łączone z lekami. Wpływ grejpfruta na metabolizm leków został najlepiej przebadany, ale na liście owoców uznanych za…
Niska skuteczność szczepionki na grypę w sezonie 2017/2018
Pojawiły się już pierwsze doniesienia dotyczące skuteczności tegorocznej szczepionki przeciw grypie na półkuli południowej, gdzie jest już po szczycie zachorowań na tę chorobę. Wynosi ona tylko w 10 %. Jak informuje New England Journal of…
W jakiej temperaturze powinny spać dzieci? Jak je ubierać w zimne dni?
- Nie powinniśmy przegrzewać naszych dzieci. Wychowanie w chłodzie, tak popularne w krajach skandynawskich, powoduje, że tamtejsze dzieci zdecydowanie mniej chorują. W efekcie, nie ma tam takiego problemu z nawracającymi infekcjami w…
Dbajmy o bakterie w naszych jelitach
Po co nam mikroby w jelitach? Dlaczego o nie dbać? Co się dzieje, gdy nam im zabraknie? O tym rozmawiamy z Pawłem Grzesiowskim, kierownikiem Ośrodka Badania i Przeszczepiania Mikrobioty Jelitowej w Centrum Zapobiegawczej i Rehabilitacji w…
Czy leki stosowane w mukowiscydozie zdrożeją? Odpowiada Ministerstwo Zdrowia
Resort Zdrowia odpowiedział na zapytanie posła Marcina Porzucka z PiS na temat drożejących leków w mukowiscydozie. Niestety w odpowiedzi zabrakło konkretów. Jest wyjaśniony sposób (mechanizm) refundacji leków oraz podane kwoty środków…
Jala Neti, czyli płukanie nosa i oczyszczanie zatok
Jala Neti to najstarsza znana technika oczyszczania zatok oraz nazwa prostego urządzenia, służącego do wykonywania płukania nosa.
Do płukania stosuje się specjalne, gotowe roztwory zakupione w aptece. Część pacjentów wykonuje również…
Kilkanaście procedur u noworodka w pierwszej dobie życia – poznaj jakie
Lista rutynowych badań, któremu poddawany jest noworodek, opisana jest w wielu dokumentach prawnych (ich spis przedstawiamy na końcu artykułu). Poszczególne procedury doprecyzowane są także przez rekomendacje medycznych towarzystw…
Sól hipertoniczna i fizjologiczna – jaka różnica?
Często w terapii mukowiscydozy, czy dyskinezy rzęsek stosuje się sól hipertoniczną i fizjologiczną. Czym różnią się i jakie mają zastosowanie?
Roztwór soli fizjologicznej (potocznie nazywany solą fizjologiczną) to wodny roztwór…
Szczepienie przeciwko grypie
Sezon grypowy zaczyna się zwykle w grudniu i trwa do marca. Wiele osób ma wątpliwości, czy warto zaszczepić się przeciwko grypie. Eksperci wątpliwości nie mają: twierdzą, że nie jest wskazane dla bardzo nielicznej grupy osób. Podkreślają …
Jak odróżnić przeziębienie od grypy? Praktyczne porady
Przeziębienie to łagodna choroba wirusowa, która trwa od 7 do 10 dni, szczyt objawów przypada dnia trzeciego, potem się łagodzi. Dotyczy górnych dróg oddechowych, czyli nie schodzi poniżej szyi. Boli nas gardło, mamy katar. Bez kaszlu.…