Take a fresh look at your lifestyle.

Sól hipertoniczna i fizjologiczna – jaka różnica?

0

Często w terapii mukowiscydozy, czy dyskinezy rzęsek stosuje się sól hipertoniczną i fizjologiczną. Czym różnią się i jakie mają zastosowanie?

Roztwór soli fizjologicznej (potocznie nazywany solą fizjologiczną) to wodny roztwór izotoniczny zawierający chlorek sodu (znany z soli kuchennej) o stężeniu 0,9%.

Roztwór soli fizjologicznej jest obojętny dla tkanek i nie powoduje podrażnień, dlatego używany jest w medycynie między innymi do przemywania np ran, czy operowanych miejsc, tkanek i organów. Stosuje się go też w formie płynu infuzyjnego, jako środek nawadniający i uzupełniający niedobór elektrolitów (tzw. kroplówki, często w postaci złożonych preparatów).

Roztwory soli fizjologicznej, izotonicznej znane są wielu rodzicom w postaci sprayów do nosa z solą morską. Rolą takiego roztworu w takim preparacie jest rozrzedzenie wydzieliny, oczyszczanie nosa i nawilżanie błon śluzowych.

Roztwór soli fizjologicznej używany jest do przepłukiwania nosa np. za pomocą urządzenia zwanego Jala-Neti (potocznie często używaną nazwą jest konewka). W warunkach domowych wykonuje się takiego płukanie za pomocą gotowych płynów, roztworów przygotowanych z rozcieńczenia aptecznych preparatów soli hipertonicznej lub rozpuszczenia soli kuchennej w przegotowanej wodzie.

Roztwór soli fizjologicznej stosowany jest również w inhalacjach podczas infekcji dolnych dróg oddechowych.

 

Roztwór soli hipertonicznej (potocznie nazywany solą hipertoniczną) to wodny roztwór hipertoniczny zawierający chlorek sodu o stężeniu wyższym niż 0,9%, w medycynie stosuje się roztwór o stężeniu w zakresie 1%-10%.

Roztwory soli hipertonicznej występują w sprayach do nosa z solą morską (takie preparaty są “mocniejsze” od tych z izotoniczną solą o niższym stężeniu).

Roztwory soli hipertonicznej stosuje się do poprawy klirensu śluzowo-rzęskowego w płucach, czyli do rozrzedzenia śluzu i ułatwienia jego usunięcia z dróg oddechowych.  Stosowanie preparatów z solą hipertoniczną u chorych na mukowiscydozę czy dyskinezę rzęsek, musi być poprzedzone konsultacją lekarską.

 

Ciekawe linki:

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.